Elegantné nové koncepčné kupé od spoločnosti Volvo je inšpirované súčasným progresívnym škandinávskym životným štýlom a dizajnom, ako aj kultovými prvkami z minulosti. Je prvým v rade troch koncepčných vozidiel, ktoré odhaľujú dizajnové možnosti novej modulárnej architektúry SPA (Scalable Product Architecture) spoločnosti Volvo.

Po viac než roku narastajúcich očakávaní je na svete prvý návrh z dielne nového hlavného viceprezidenta pre dizajn Thomasa Ingenlatha. Je ukážkou toho, ako dizajn vnáša emócie do značky Volvo a smeruje k novej generácii vozidiel tohto výrobcu, počnúc nadchádzajúcim modelom XC90, ktorý sa má objaviť v roku 2014.

Koncept Volvo Concept Coupé nie je žiadne futuristické auto snov. Je navrhnuté tak, aby ukázalo schopnosti našej novej architektúry: sebaistý charakter, proporcie a najpozoruhodnejšie charakteristické dizajnové prvky. Hoci úplne nový model XC90 je celkom iný typ vozidla, spoznáte toto spojenie hneď, ako ho na budúci rok uvedieme,

hovorí Thomas Ingenlath.

Modulárna architektúra SPA bola vyvinutá na domácej pôde výlučne pre spoločnosť Volvo Cars a projektantov a konštruktérov značky Volvo oslobodzuje od obmedzení, ktoré v minulosti so sebou prinášali platformy určené pre viac značiek.

Nové koncepčné kupé Volvo Concept Coupé odhaľuje, ako by sme mohli utvárať naše vozidlá odteraz. Bez strhujúcej povrchovej úpravy ostatných automobilových značiek, značke Volvo pridávame emocionálnu hodnotu pokojnou, sebaistou krásou, ktorá je charakteristickým znakom škandinávskeho dizajnu,

dodáva Ingenlath.

Pôsobivý vizuálny efekt

Vizuálny efekt nových proporcií je najpôsobivejší pri pohľade na koncepčné kupé zboku. Vzdialenosť medzi prístrojovou doskou a prednou nápravou je väčšia a presklený priestor je posunutý mierne dozadu.

Dojem elegantného vozidla typu Gran Tourer, ktoré vyžaruje nenútenosť a silu, umocňuje nízka kapota, strecha a päťlúčové 21-palcové disky kolies. Sebaistý charakter zvýrazňuje bočná línia karosérie, ktorá sa tiahne v elegantnom oblúku pozdĺž celého vozidla.

Len si predstavte mocný pokoj leva. Nemusí byť na love, aby vyžaroval rešpekt. Aj keď leží, dáva veľmi jasne najavo, čoho je schopný,

hovorí s úsmevom Thomas Ingenlath. 

Nové svetlá na denné svietenie v tvare písmena T

Prednú časť vozidla Volvo Concept Coupé charakterizuje nová topografia kapoty a „plávajúca“ maska chladiča s integrovanými svetlometmi, ktoré sú vybavené novými svetlovodmi s technológiou LED v tvare písmena T. Rovnako ako príznačný rukopis zadného osvetlenia, aj svetlá na denné svietenie sú charakteristickými prvkami nového smerovania dizajnu spoločnosti Volvo Cars.

Tvár vozidla je nová, ale zároveň v sebe hrdo nesie viac než 85-ročnú tradíciu spoločnosti Volvo. Stále pracujeme na konečnom stvárnení mriežky chladiča a kovového emblému, ktoré odhalíme spolu s modelom XC90 na budúci rok,

pokračuje Thomas Ingenlath.

Ozveny kultového modelu P1800

Koncepčné kupé sa vyznačuje aj prvkami, ktoré prinášajú spomienku na štýl modelu Volvo P1800 zo 60. rokov 20. storočia.

Je povinnosťou projektanta automobilu, aby reflektoval a zakomponoval charakteristické dizajnové prvky, ktoré sú nevyhnutnou súčasťou tradície spoločnosti,

hovorí ďalej Thomas Ingenlath.

Model P1800 je kultové Volvo, známe pre svoje krásne tvary a dizajnové prvky. Použitie prvkov z exteriéru aj interiéru modelu P1800 však nemá nič spoločné s tým, že by sme chceli byť retro. Tieto jemné odkazy na slávnu minulosť využívame s cieľom vytvoriť budúcnosť, v ktorej sa číra krása stane uznávanou súčasťou identity značky Volvo. A táto cesta sa začína s koncepčným kupé.

Koncepčné vozidlo je vybavené dvojlitrovým výkonným zážihovým motorom Drive-E s kompresorom a turbodúchadlom. Zážihový motor je spojený s elektromotorom na zadnej náprave, vďaka čomu model Volvo Concept Coupé dokáže vyvinúť celkový výkon približne 400 k a krútiaci moment na úrovni 600 Nm.