Prečo neuzavrieť PZP online z pohodlia domova? Internet môžete dnes využiť už nielen na nákup elektroniky či domácich potrieb, ale aj na nákup finančných a poistných produktov a služieb. Povinné zmluvné poistenie cez internet ponúkajú dnes už prakticky všetky poisťovne a je preto iba otázkou výberu a formy, ako nájsť to najlepšie.

Kde nájsť PZP online a na aké vozidlá ho uzavriete

volvo pzp

Povinné zmluvné poistenie cez internet nájdete a uzatvoríte prakticky v každej poisťovni na našom trhu. Stačí vám k tomu počítač, tablet či smartfón s internetom.

Ak ale budete chcieť nájsť najlepšie poistenie a za najvýhodnejšiu cenu, mali by ste si porovnať čo najviac ponúk. K tomu slúžia online porovnávače alebo online PZP kalkulačky, ktoré to spravia za vás. Stačí do nich iba vložiť údaje o poistníkovi a poisťovanom vozidle a počkať na porovnanie všetkých ponúk. Z nich si vyberiete najlepšiu.

Pokiaľ ide o možnosť uzatvorenia PZP, dojednáte ho na:

  • nové aj ojazdené osobné motorové vozidlá do 3,5 tony bez ohľadu na značku alebo cenu, ak ide o jazdené vozidlo, postačí vám len jeho ŠPZ
  • úžitkové nové aj jazdené motorové vozidlá, rovnako tak je možnosť dojednať PZP online aj na nový alebo používaný prívesný vozík akejkoľvek hmotnosti
  • motocykle, skútre alebo mopedy, bez ohľadu na to, či sú nové alebo jazdené a taktiež bez ohľadu na kubatúru, výkon alebo typ použitej prevodovky
  • trojkolky aj štvorkolky, či už ide o jazdené alebo nové, podmienkou je, aby mali ŠPZ a boli riadne prihlásené na dopravnom inšpektoráte

Prečo uzatvoriť PZP online

Prvým dôvodom, prečo sa rozhodnúť pre PZP online a nie osobne, je pohodlnosť. Nemusíte nikam chodiť, doslov z gauča obývačky si môžete pozrieť všetky ponuky a vybrať. Poistné dokumenty, či už ide o zmluvu alebo o zelenú kartu, obdržíte na mail. Po niekoľkých dňoch vám potom zelená karta príde aj v papierovej podobe a to poštou.

Druhým dôvodom, pre ktorý by ste mali siahnuť radšej po online poistení, je rýchlosť. Doslova za pár minút môžete mať PZP dojednané a uzatvorené. Platiť môže už v momente uzatvorenia, ale ak budete chcieť, aj k inému dátumu v budúcnosti.

Tretím dôvodom je výhodnosť a to nielen tá finančná. Pri online porovnaní PZP totiž získate prehľad o všetkých ponukách a môžete si vybrať poistenie presne podľa seba. Platí to aj pre rozšírené poistné krytie s pripoisteniami alebo aj pre asistenčné služby. Vďaka porovnaniu všetkých poistení na trhu nájdete to najlepšie a s najlepšou cenou.

Porovnanie PZP online a čo si všímať

Prvým krokom pri dojednávaní povinného zmluvného poistenia je jeho porovnanie. Na to slúžia online porovnávače a kalkulačky, kde stačí vložiť parametre vozidla a údaje o sebe. Niektoré fungujú zjednodušene aj tak, že vám stačí zadať iba ŠPZ.

Tu sú tie parametre a vlastnosti, ktoré si všímať najviac:

Bonus za bezškodový priebeh: V prvom rade si treba najviac všímať systém bonusov alebo malusov za bezškodový priebeh. Niektoré poisťovne vám dajú bonus už po prvom roku, iné až po dvoch rokoch. Výška bonusu môže byť podľa dĺžky bezškodového priebehu odlišná a v každej poisťovni iná. Dávajte na to pozor a dobre to porovnajte.

Ďalšie zľavy a bonusy: Veľký vplyv na konečnú cenu PZP má nielen systém bonusov a malusov, ale aj množstvo iných zliav. Ide napríklad o zľavu za uzavretie PZP online, zľavu za využívanie viacerých produktov poisťovne, zľavu za ročnú platbu, vernostnú zľavu, ak ste klientom poisťovne dlhšie či zľavy podľa kategórii vozidiel.

https://www.poistit.sk/pzp-online/

Možnosti pripoistenia: Prečo neochrániť v rámci jednej PZP zmluvy aj svoje vozidlo a škody, ktoré môžu byť spôsobené na ňom? Presne za týmto účelom existujú pripoistenia. Niektoré poisťovne ich majú v ponuke viac, iné takmer vôbec. Pri porovnaní PZP online si všímajte aj tieto možnosti, je možné si pripoistiť sklo alebo aj batožinu.

Rozsah asistenčných služieb: Stačí vám iba základná asistencia, alebo naopak, cestujete príliš často či aj do zahraničia a hľadáte niečo viac? Všímajte si to pri porovnaní PZP, aby ste zbytočne neplatili za niečo, čo nevyužijete. Na druhú stranu, lepšie asistenčné služby vám môžu pomôcť pri zabuchnutí kľúčov, defekte alebo vybití batérie.

Limity poistného krytia: Na prvý pohľad drobnosť, no v skutočnosti veľmi dôležitý parameter. Limit poistného krytia znamená, do akej miery poisťovňa preplatí spôsobené škody. Hoci poisťovne majú tieto limity veľmi podobné, nie sú úplne rovnaké. Zvlášť to platí v prípade pripoistení, tam sú rozdiely medzi poisťovňami väčšie.

Spôsob výpočtu poistenia: Niektoré poisťovne uplatňujú pri výpočte ceny za PZP objem motora, iné zas jeho výkon. Sú poisťovne, ktoré zvýhodňujú či znevýhodňujú poistníkov podľa ich veku či okresu bydliska. Zistíte, ktoré kritéria sú najdôležitejšie, aby sa vám nestalo pri zmene, že výhodné poistenie sa zo dňa na deň stane nevýhodné.

Poistenie auta v prípade nehody
Nepodceňujte výber PZP, v prípade dopravnej nehody budete mať istotu, že Vás poisťovňa nebude chcieť odbyť.

Aj zmenu poisťovne pri PZP vybavíte online

Ak už máte uzatvorené PZP a chceli by ste ho zmeniť, aj to vybavíte online a bez toho, aby ste museli kamkoľvek chodiť. Poisťovňu môžete zmeniť, okrem predaja vozidla, za bežných okolností raz ročne, najneskôr 6 týždňov pred výročím PZP.

Ako na to? Tu je v skratke popísaný postup zmeny online:

  • v prvom rade si nájdite nové poistenie, ktoré bude finančne aj šírkou poistného krytia či služieb lepšie a kvalitnejšie, ako to, ktoré máte doteraz
  • potom podajte do starej poisťovne výpoveď pôvodnej zmluvy, stačí si na to stiahnuť tlačivo cez internet, vytlačiť, podpísať a zaslať ho emailom
  • potom uzatvoríte nové povinné zmluvné poistenie, taktiež cez internet a s využitím online kalkulačky či porovnávača, to môže začať platiť ihneď
  • počkáte na vyrozumenie od pôvodnej poisťovni o zrušení pôvodného PZP, ak ste ho nepredlžovali a len ukončili, nezostane v ňom preplatok

Uzavrieť nové PZP online môžete aj v pôvodnej poisťovni, možno to bude dokonca výhodnejšie, ako to, ktoré ste mali doteraz. Takéto situácie sú typické vtedy, ak ste mali pôvodné PZP napríklad bez pripoistení a chcete uzatvoriť nové s širším poistným krytím. Obdobe to platí aj naopak, ak chcete šírku poistného krytia zúžiť, robíte tak cez poistit.sk.

Ak vlastníte novšie auto, venujte pozornosť aj havarijnému poisteniu.