XC90 T8 je prvé Volvo, ktoré bolo od začiatku navrhované so zámerom použiť v ňom elektrický pohon s možnosťou externého dobíjania (plug-in). Ponúka výkon a všetky výhody luxusného SUV, ale s emisiami, ktorým budú ťažko konkurovať aj malé hybridné automobily.

Konštruktéri spoločnosti Volvo Cars si predsavzali, že pri návrhu modelu XC90 T8 nebudú robiť kompromisy, čo sa týka výkonu, pôžitku z jazdy, hospodárnosti ani veľkosti batožinového priestoru. Stavajúc na novej modulárnej platforme nazvanej Scalable Product Architecture (SPA) a úspešných zážihových motoroch Drive-E sa im podarilo vytvoriť mimoriadne priestranné 7‑miestne SUV, dosahujúce výkon 400 koní a krútiaci moment 640 Nm v spojení s ultranízkymi hodnotami emisií (59 g/km) a spotreby paliva (2,5 l/100 km). Pri meraní podľa americkej normy vychádza ekvivalentná hodnota spotreby paliva 59 MPGe (4 l/100 km).

XC90 T8 je elektromobil typu plug-in, hybrid aj vysokovýkonný automobil v jednom. Už parametre samotných motorov Drive-E nám dávajú výhodu voči konkurencii. A vďaka verzii T8 sa dostávame na vedúcu pozíciu.

hovorí Dr. Peter Mertens, hlavný viceprezident spoločnosti Volvo Car Group pre výskum a vývoj.

Jazdný režim pre každú situáciu

XC90 T8 dokáže zrýchliť z 0 na 100 km/h za 5,9 sekundy, čo je zárukou pôžitku z jazdy, aký zákazníci očakávajú od SUV značky Volvo. Potešenie za volantom je však len zlomok z toho, čo Volvo XC90 T8 ponúka: vozidlo má päť rôznych jazdných režimov, zameraných či už na zvýšenie výkonu, alebo zníženie spotreby paliva. Pomocou príslušného kolieska na stredovej konzole alebo prostredníctvom dotykovej obrazovky na palubnej doske si vodič môže vybrať z týchto režimov:

Hybrid: predvolený režim, vhodný na bežné používanie. Vozidlo automaticky volí zdroj hnacej sily, teda 2-litrový, 4-valcový spaľovací motor Drive-E alebo elektromotor, v záujme čo najnižšej celkovej spotreby paliva.

Pure electric: čisto elektrický režim. Ak je vysokonapäťová akumulátorová batéria plne nabitá, jediným zdrojom hnacej sily je elektromotor nad zadnou nápravou. XC90 T8 dokáže čisto na elektrický pohon prejsť vyše 40 km, čo je viac, než väčšina ľudí prejde automobilom za jeden deň. A vďaka systému rekuperačného brzdenia je tento režim mimoriadne hospodárny aj pri jazde v meste s častým zastavovaním a rozbiehaním. V prípade potreby väčšieho výkonu sa automaticky naštartuje spaľovací motor Drive-E.

Power mode: výkonný režim, v ktorom môže vodič využívať kombináciu výkonu spaľovacieho motora a elektromotora. Pri rozbehu využíva toto SUV výhodu mimoriadne rýchlej odozvy elektromotora s okamžite dostupným krútiacim momentom, až kým sa spaľovací motor nedostane do správnych otáčok. Takáto kombinácia ponúka vyšší krútiaci moment pri nižších otáčkach, porovnateľný s veľkoobjemovými motormi, ako napríklad V8.

AWD: režim so stálym pohonom všetkých kolies zapínateľným podľa potreby. Výhodou možnosti manuálneho aktivovania pohonu všetkých kolies (AWD) je, že vodič ho môže použiť vtedy, keď treba. Keď pohon všetkých kolies nepotrebuje, môže ho vypnúť, a tým šetriť energiou.

Save: keď je batéria nabitá, vodič v tomto režime môže „zmraziť“ čerpanie energie z batérie a uchovať ju na neskoršie použitie v čisto elektrickom režime pohonu Pure Electric. Keď je batéria vybitá, vodič môže použiť energiu spaľovacieho motora na dobitie batérie, aby ju neskôr mohol použiť v režime Pure Electric.

Pod kapotou

Mnohé z prvkov pohonnej sústavy modelu XC90 T8 boli optimalizované špeciálne na použitie hybridného pohonu.

Špeciálne upravená verzia 4-valcového zážihového motora Drive-E: v modeli XC90 T8 je obohatený o kombináciu preplňovacieho kompresora a turbodúchadla, vďaka čomu dosahuje maximálny výkon 318 konských síl a krútiaci moment 400 Nm.

8-stupňová automatická prevodovka: využíva technológiu „shift-by-wire“, čo znamená, že prepojenie medzi prevodovkou a radiacou pákou nie je mechanické, ale elektrické. Luxusným detailom je radiaca páka vyrobená z ručne opracovaného švédskeho krištáľu.

Štartér/generátor na kľukovom hriadeli (CISG): je vložený medzi motor a prevodovku. Slúži ako výkonný (34 kW) štartér, ktorý umožňuje plynulý prechod z čisto elektrického pohonu na kombinovaný pohon so spaľovacím motorom, takže vodič vníma sústavu zážihového motora a elektromotora ako jeden celok. Slúži zároveň ako výkonný elektrický generátor a podporuje spaľovací motor s preplňovacím kompresorom a tur- bodúchadlom, keď je potrebná čo najväčšia hnacia sila. Dokáže zvýšiť celkový krútiaci moment sústavy až o 150 Nm.

Vysokonapäťová (270 – 400 V) akumulátorová batéria: schopná dodať výkon 65 kW je umiestnená do stredového tunela vozidla. Batéria nezmenšuje užitočný priestor vnútri vozidla, v interiéri je dosť miesta na tri rady sedadiel. Navyše, takto umiestnená batéria znižuje ťažisko vozidla, vďaka čomu je XC90 T8 pri jazde ľahšie ovládateľné a bezpečnejšie.

Vzadu umiestnený elektromotor: s výkonom 82 k (60 kW) a krútiacim momentom 240 Nm môže poháňať zadné kolesá buď ako jediný zdroj hnacej sily, alebo v kombinácii so spaľovacím motorom. Vďaka umiestneniu vzadu môže byť elektromotor väčší, čo je prínosné v mestskej prevádzke s častým zastavovaním a rozbiehaním. Toto umiestnenie zároveň umožňuje vytvoriť efektívny systém pohonu všetkých kolies, pretože každá náprava má svoj zdroj hnacej sily.

Dvojstupňový brzdový systém: kombinovaná brzdová sústava modelu XC90 T8 sčasti využíva technológiu elektrického ovládania bŕzd „brake-by-wire“. Kinetická energia vozidla sa spätne premieňa na elektrickú energiu, ktorá sa buď uloží do batérie, alebo sa využije priamo. Systém je vybavený aj stabilizačným obvodom, regulujúcim množstvo energie, ktoré možno bezpečne rekuperovať.

Unikátny chladiaci a klimatizačný systém s dvoma prídavnými okruhmi: prvý chladí štartér/generátor CISG a veľký elektromotor na zadnej náprave, druhý sa stará o chladenie batérie.

Zdroj: Volvo Cars

The all-new Volvo XC90 Twin Engine powertrain